0
Dnes je sobota 21.4.2018 a svátek má Alexandra

REALITNÍ ZÁKON

 

Český realitní trh v blízké době čeká plno změn. Činnost realitních makléřů i kanceláří má být totiž upravena zákonem, na který tento trh čeká už dvacet let. Realitní zákon připravuje ministerstvo pro místní rozvoj a měl by zpřísnit činnost realitních makléřů, která doteď regulována nebyla a každý si mohl dělat, co chtěl. Tímto zákonem by měla být zajištěna ochrana spotřebitele, upravena pravidla pro prodej a pronájem nemovitostí a mělo by dojít ke sblížení s předpisy Evropské unie. Smlouva o realitním zprostředkování bude muset splňovat náležitosti uvedené v zákoně.  Zdá se, že realitní zákon tedy přinese změny především pozitivní.

 

Podle průzkumu většina prodávajících i kupujících realitním zprostředkovatelům nedůvěřuje, proto často dochází k prodeji a koupi nemovitostí tzv. "bez realitky". Což sebou ovšem přináší velká rizika. Jde totiž o milionové transakce, kdy její účastníci většinou nemají potřebné znalosti ani praktické zkušenosti a o realitním podnikání mají velice málo informací.

 

Realitního makléře v současné době může dělat každý, kdo je starší 18 let, je bezúhonný a nechá si vystavit živnostenský list. Proto v České republice působí více než 15 tisíc realitních makléřů. Zákon by se měl v první řadě postarat o změnu z živnosti volné na živnost vázanou. Aby člověk nově mohl vykonávat profesi realitního makléře,  bude potřeba, aby měl vysokoškolské vzdělání právnického nebo ekonomického směru nebo jakékoliv vysokoškolské vzdělání v kombinaci s jedním rokem praxe v realitním oboru. Ti, kteří uvedené vzdělání nemají, budou muset splnit 3 - 5 let odborné praxe. Jinak bude nutné vykonat zkoušku v rámci profesní kvalifikace realitního makléře. Nově bude muset být makléř profesně pojištěn do výše 3 milionů korun. Splněním uvedených kritérii se člověk stane realitním makléřem a dostane osvědčení o odborné způsobilosti od Ministerstva pro místní rozvoj, které mimo jiné povede seznam všech kvalifikovaných makléřů.

 

Co na to ale říkají realitní kanceláře? Nový zákon vítají, přesto, že některé návrhy nejsou podle nich zcela ideálně nastaveny. Naopak pozitivní změnou je, že zákon přispěje k dobré pověsti realitního oboru, stoupne prestiž realitních zprostředkovatelů a dojde zabezpečení lepší ochrany jejich zákazníků.

 

Návrhem zákona se vláda zabývá v těchto měsících, zákon přivedla ministryně Karla Šlechtová až do připomínkového řízení. Sama ministryně měla s realitním zprostředkováním špatné zkušenosti, kdy díky špatně zvolenému realitnímu makléři přišla o zálohu 80 tisíc korun při rezervaci bytu.

 

V procesu může dojít ještě k četným změnám, jelikož zatím nebyl předložen poslanecké sněmovně. Pokud se zákon podaří úspěšně protlačit celým legislativním procesem, budou mít realitní makléři pro splnění nově nastavených podmínek celý rok ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona.

 

 

Foto: jakubhrbac.cz

Komentáře k článku

Josef Dwornik, 24.10.2016 12:30

Prodavam RD v male obci.Znalcem KB je mnou pozadovana cena 1.290 000kc v poradku.Realitni makler pozaduje 6% provize plus 21%DPH coz cini zhruba 93.650 kc.Neni to trochu neurvalecke?

RealHit.cz, 2.11.2016 23:05

Dobrý den, pane Dworníku,

výše provize závisí čistě na realitní kanceláři. Kanceláře si zpravidla určují částku z prodané nemovitosti ve výši 3-6%. Dále již závisí na kanceláři, zda má DPH již uvedeno v celkové ceně provize, nebo jej k částce provize ještě připočte.

Můžete se případně zkusit s prodejem obrátit i na jiné kanceláře a porovnat si jejich podmínky.

Přejeme krásný den,
Tým RealHit,cz

RealHit.cz, 15.9.2016 09:03

Dobrý den, pane Fikle,

jde o realitní kancelář, cenu, kterou si určil majitel nemovitosti a Vaše požadavky. Standardní byt 2+1/2+kk se bohybuje ve velkých městech okolo 15tis. Kč. Na vyšší cenu má vliv poloha bytu. Záleží jestli se nachází směrem ke středu města, nebo v nově postavené čtvrti, jestli je byt vybaven, zda se jedná o nově postavenou či rekonstruovanou bytovou jednotu nebo přímo rodinný dům... V případě pronájmu bytu se provize pohybuje podle určité realitní kanceláře. Některá si řekne provizi za pronájem 3.000 Kč, jiná cenu nájmu i s inkasem, s DPH nebo bez.

Přejeme krásný den,
Tým RealHit,cz

Josef Fikl, 14.9.2016 11:39

Už je na čase? Je to hrozne dát za byt 2+1, nebo byt 2 kk, 30 tisíc korun, kde má na to normální člověk vzít tolik penez i když je normalne zaměstnán? To skoro 20-tisic si řekne makléř, to se ani nedivim že jsou v balíku. To si myslím že už normální smrtelník nemá to zaplacení?