Dnes je úterý 23.4.2024 a svátek má Vojtěch

SMLUVNÍ VOLNOST ANEB CO VŠE SI NE/MŮŽEME DOHODNOUT VE SMLOUVĚ

Pokud smluvní strany spolu uzavírají jakoukoliv smlouvu, mohou si na základě oboustranné dohody její obsahat libovolně sepsat tak, aby vyhovoval oběma stranám, v mezích právního řádu (podrobněji dále). Někdy je v praxi těžké nalézt kompromis, ale když je cíl obou stran rovnocenný (např. snaha prodat/koupit, pronajmout, objednat si/mít zakázku apod.), kompromis se musí najít. Strany mnohdy využívají vzorových smluv, v tomto případě je nutné rozlišovat mezi kvalitou zdrojů na internetu. RealHit.cz má na svých stránkách zde http://www.realhit.cz/pravni-poradna/vzory-smluv-a-podani, vzory smluv zpracovaných právníky. Nicméně i tyto vzorové smlouvy si smluvní strany mohou upravit k obrazu svému.

Nový občanský zákoník zákon č. 89/2012 Sb. ve znění pozdějších předpisů (dále jen „občanský zákoník“) jako základní předpis soukromého práva staví právě na smluvní volnosti. Je ponechána svobodná vůle stran určit si obsah smluv, tedy svých závazků, k nimiž se podpisem smlouvy zavážou. Ovšem i smluvní volnost má své limity, hranice, které zákon ve smlouvě nedovoluje překročit.

Jak uvádí § 1 odst. 2 občanského zákoníku Nezakazuje-li to zákon výslovně, mohou si osoby ujednat práva a povinnosti odchylně od zákona; zakázána jsou ujednání porušující dobré mravy, veřejný pořádek nebo právo týkající se postavení osob, včetně práva na ochranu osobnosti.“

Tedy co si ve smlouvě strany nemohou ujednat?

  •        ujednání, která občanský zákoník výslovně zakazuje
  •        ujednání porušující dobré mravy
  •        ujednání porušující veřejný pořádek
  •        ujednání porušující práva týkající se postavení osob, včetně práva na ochranu osobnosti

 

Ujednání výslovně v občanském zákoníku zakázána

Platí obecný princip soukromého práva „co není zakázáno je dovoleno“. Výslovný zákonný zákaz dle důvodové zprávy k občanskému zákoníku poznáme v ustanoveních občanského zákoníku podle toho, že se

-          určité jednání výslovně zakazuje – slovem „zakazuje se“ – např. § 1315 odst. 1 občanského zákoníku: Zakazují se ujednání, podle kterých dlužník nebo zástavce nesmí zástavu vyplatit.“

-          na dané ujednání poté hledí jako na neplatné – v občanském zákoníku je pak stanoveno „je neplatné“ – např. § 1563 odst. 2 občanského zákoníku: Ustanovení závěti, kterým se někomu uděluje právo s nemožnou odkládací podmínkou, je neplatné.“

-          k takovému ujednání nepřehlíží – občanský zákoník uvádí slovo „nepřihlíží se“ – např. § 2224 občanského zákoníku: Byl-li pronajat byt, ve kterém nájemce bydlí, nemá pronajímatel právo nájem vypovědět z důvodu změny vlastnictví. K opačnému ujednání se nepřihlíží.“

 

Ujednání odporující dobrým mravům

 Pojem dobré mravy se již v právní praxi ustálil, ačkoliv není nikde v zákoně tento pojem definován. Lze citovat Ústavní soud, který v judikátu ze dne 26. 2. 1998, sp. zn. II. ÚS 249/97, definoval dobré mravy následovně: dobré mravy“ jsou souhrnem etických, obecně zachovávaných a uznávaných zásad, jejichž dodržování je mnohdy zajišťováno i právními normami tak, aby každé jednání bylo v souladu s obecnými morálními zásadami demokratické společnosti. Tento obecný horizont, který vývojem společnosti rozvíjí i svůj morální obsah v prostoru a času, musí být posuzován z hlediska konkrétního případu také právě v daném čase, na daném místě a ve vzájemném jednání účastníků právního vztahu.“

 

Ujednání porušující veřejný pořádek

 Veřejný pořádek je rovněž neurčitý pojem, s jehož výkladem si budeme muset pomoct např. důvodovou zprávou k občanskému zákoníku, která uvádí, že „ veřejný pořádek prostupuje celé právo a zahrnuje pravidla, na nichž leží právní základy společenského řádu zdejší společnosti“. Jsou to určitá jednání přijatelná ve společnosti, např. princip monogamie v českém právu, nemožnost adoptovat svou sestru apod.

 

Ujednání porušující práva týkající se postavení osob, včetně práva na ochranu osobnosti

S tím souvisí také § 3 občanského zákoníku,  který stanoví, že „Soukromé právo chrání důstojnost a svobodu člověka i jeho přirozené právo brát se o vlastní štěstí a štěstí jeho rodiny nebo lidí jemu blízkých takovým způsobem, jenž nepůsobí bezdůvodně újmu druhým. Soukromé právo spočívá též na zásadě, že každý má právo na ochranu svého života a zdraví, jakož i svobody, cti, důstojnosti a soukromí.“Jsou to taková ujednání, která by zasahovala do osobnosti, integrity osob.

 

Jestliže se tedy ve smlouvě vyhnete těmto zakázaným ujednáním, můžete si pak ve smlouvě upravit prakticky cokoli, stejně tak Vaši smlouvu můžete libovolně pojmenovat. Pokud přece jen Vaše smlouva bude obsahovat některé ze zakázaných ustanovení, poté by musela jedna ze stran tuto část napadnout a byla-li by shledána neplatnou, pak by neplatná byla jen tato zakázaná ujednání, tedy ne celá smlouva, která by jinak zůstala v platnosti.

Nevíte si se sepsáním smlouvy rady, obraťte se raději na právní odborníky, ti Vám vysvětlí veškeré důsledky a následky. Mnohdy si strany neuvědomují, k čemu se svým podpisem zavázaly.

Hodně štěstí při sepisování smluv, Vám přeje

Tým RealHit.cz