Dnes je sobota 27.4.2024 a svátek má Jaroslav
19. 04. 2016 15:06
Jana Vlčková

Výpověď z nájmu bytu

Dobry den mam dotaz dostaly jsme podminečnou vypoved z bytu mame vse v poradku ale majitelka domu nas vyhazuje s tim že tady nechce deti ktere jsme včas nahlasily a jedno z nich je hlaseno v najemni smlouve vse jsme daly vcas vedet vse se radne plati i za ne ale majitelka tvrdi ze ne jak se mame zachovat kdyz na najemni smlouve mame dvoumesicni vypoved ale ona nam dava jednomesicni dekuji za brzkou odpoved

Odpověď

Dobrý den,

nerozumím termínu "podmínečná výpověď"?

Pronajímatel Vám může dát výpověď pouze na základě výpovědních důvodů uvedených v zákoně , příp.v nájemní smlouvě. 

Ve výpovědi podané pronajímatelem musí být uvedeno, že máte jako nájemce právo podat proti výpovědi námitky k soudu, pokud to tam pronajímatel neuvedl, je výpověď neplatná, tedy jako by nebyla. Pokud tedy ve výpovědi není uvedena možnost obrany námitkami k soudu, pak pouze sdělte pronajímateli, že z důvodu neuvedení možnosti podání námitek proti výpovědi, považujete tuto za neplatnou. (§ 2286 odst. 2 občanského zákoníku č. 89/2012 Sb."Vypoví-li nájem pronajímatel, poučí nájemce o jeho právu vznést proti výpovědi námitky a navrhnout přezkoumání oprávněnosti výpovědi soudem, jinak je výpověď neplatná.")

Není zřejmé, jaký uvedl pronajímatel výpovědní důvod

Dle občanského zákoníku může dát pronajímatel výpověď nájemci z těchto důvodů (inspirovnáno a částečně převzato z http://www.bulletin-advokacie.cz/pravni-uprava-skonceni-najmu-bytu-v-novem-obcanskem-zakoniku):

A) Zákonné výpovědní důvody nájmu sjednaného na dobu určitou nebo na dobu neurčitou s tříměsíční výpovědní dobou

Podle § 2288 odst. 1 občanského zákoníku může pronajímatel vypovědět nájem na dobu určitou nebo dobu neurčitou v tříměsíční výpovědní době:

a) poruší-li nájemce hrubě svou povinnost vyplývající z nájmu,

b) je-li nájemce odsouzen pro úmyslný trestný čin spáchaný na pronajímateli nebo členu jeho domácnosti nebo na osobě, která bydlí v domě, kde je nájemcův byt, nebo proti cizímu majetku, který se v tomto domě nachází,

c) má-li být byt vyklizen, protože je z důvodu veřejného zájmu potřebné s bytem nebo domem, ve kterém se byt nachází, naložit tak, že byt nebude možné vůbec užívat, nebo

d) je-li tu jiný obdobně závažný důvod pro vypovězení nájmu.

Pod hrubé porušení povinností vyplývající z nájmu lze zřejmě zařadit i nesplnění oznamovací povinnosti nájemce ohledně zvýšení počtu osob žijících v bytě do dvou měsíců, co tato změna nastala (§ 2272 odst. 1 občanského zákoníku). Pokud však máte za to, že jste prnajimateli sdělili počet osob žijících v bytě, můžete se proti výpovědi bránit.

B) Zákonné výpovědní důvody nájmu sjednaného na dobu neurčitou s tříměsíční výpovědní dobou

Podle § 2288 odst. 2 občanského zákoníku může pronajímatel vypovědět nájem na dobu neurčitou v tříměsíční výpovědní době také v případě, že:

a) má být byt užíván pronajímatelem, nebo jeho manželem, který hodlá opustit rodinnou domácnost a byl podán návrh na rozvod manželství, nebo manželství bylo již rozvedeno,

b) potřebuje pronajímatel byt pro svého příbuzného nebo pro příbuzného svého manžela v přímé linii nebo ve vedlejší linii v druhém stupni.

C) Zákonné výpovědní důvody při porušení povinnosti nájemce bez výpovědní doby

Pronajímatel má podle § 2291 odst. 1 občanského zákoníku právo vypovědět nájem bez výpovědní doby, poruší-li nájemce svou povinnost zvlášť závažným způsobem. Zákon zároveň demonstrativně uvádí, že za porušení povinnosti zvlášť závažným způsobem se považuje například:

• nezaplacení nájemného a nákladů za služby za dobu alespoň tří měsíců,

• poškozování bytu nebo domu závažným nebo nenapravitelným způsobem,

• způsobování závažných škod nebo obtíží pronajímateli nebo osobám, které v domě bydlí,

• užívání bytu jiným způsobem nebo k jinému účelu, než bylo ujednáno.

Pronajímatel musí v těchto případech nájemce nejdříve vyzvat, aby v přiměřené době odstranil své závadné chování nebo odstranil protiprávní stav, teprve poté může dát výpověď, jinak se k výpovědi nepřihlíží. K výpovědi se nebude přihlížet také tehdy, nebude-li v ní uvedeno, v čem je spatřováno zvlášť závažné porušení nájemcovy povinnosti.

Při uplatnění výpovědi z nájmu na základě výše uvedeného ustanovení má pronajímatel právo požadovat, aby nájemce byt odevzdal bez zbytečného odkladu, nejpozději však do jednoho měsíce od skončení nájmu.

D) Zákonný výpovědní důvod s dvouměsíční výpovědní dobou

Podle ustanovení § 2283 občanského zákonáku může pronajímatel nájem vypovědět bez uvedení důvodu s dvouměsíční výpovědní dobou do tří měsíců poté, co se dozvěděl, že nájemce zemřel, že práva a povinnosti z nájmu na člena nájemcovy domácnosti nepřešla a kdo je nájemcovým dědicem nebo kdo spravuje pozůstalost. Není přitom rozhodné, zda se jednalo o nájemní smlouvu na dobu určitou nebo na dobu neurčitou.